Projekt edukacyjny "Ruch to zdrowie" zyskał w VI edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych WIE dofinansowanie m.st. Warszawy.

Projekt jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. W realizacji projektu uczestniczą rodzice oraz pracownicy przedszkola.

Projekt ma za zadanie zapoznać dzieci z różnymi dziedzinami sportu i rekreacji np. jazda konna, jazda na rowerze, oraz uświadomić jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa aktywny wypoczynek.

Poprzez podejmowanie przez dzieci różnorodnych form aktywności fizycznej wyrabiamy u dzieci szybkość, zwinność oraz ogólną sprawność ruchową.

Działania objęte projektem zachęcają dzieci, rodziców oraz pracowników przedszkola do podejmowania różnych, aktywnych form spędzania wolnego czasu.

Poprzez włączenie do planowanych działań opiekunów dzieci (rajd rowerowy po Lasku Bródnowskim, gimnastyka metodą Weroniki Sherborne), kształtujemy ich otwartość na naturalną potrzebę ruchu dziecka.

wie6b
wie6c
wie6e
wie6f
wie6g
wie6a
wie6d

Nasz projekt w okresie zimowym przewiduje zorganizowanie w ogrodzie przedszkolnym (153 dzieci) oraz na pobliskiej górce (100 dzieci) zabaw ruchowych i konkursów na śniegu.

Wiosną chciałybyśmy zaproponować 153 dzieciom zabawę szukanie jajka wielkanocnego - gry i zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym.

W okresie wiosenno-letnim chciałybyśmy zorganizować 50 dzieciom 5 letnim i 50 dzieciom 4 letnim wycieczkę autokarową do ośrodka jeździeckiego przy PGR Bródno na jazdę konną, jako jedną z możliwych form rekreacji.

Na miesiące letnie przygotowałyśmy scenariusz spartakiady tj; mini zawodów sportowych do udziału, których zaprosimy 153 przedszkolaków wraz z rodzicami oraz mini turniej piłkarski-rozgrywki piłkarskie między poszczególnymi grupami wiekowymi np. czterolatki kontra czterolatki.

W trakcie trwania projektu, w miarę możliwości chciałybyśmy zapoznać dzieci z miejscem gdzie można aktywnie spędzać czas, np. wycieczka do ośrodka sportu, sali treningowej, gdzie dzieci miałyby okazję wypróbować sprzęt sportowy (trampolina, ścianka wspinaczkowa) oraz obejrzeć trening sportowy.

Część dyscyplin sportowych chciałybyśmy przybliżyć dzieciom w toku zajęć w grupach przedszkolnych, wykorzystując w tym celu: książki, albumy oraz materiały dydaktyczne opisujące i ilustrujące różne sporty.

Przez cały okres trwania projektu będziemy prowadziły spotkania z gimnastyką metodą W. Sherborne (10 spotkań po ok. 12 par: dziecko + opiekun) a dla wszystkich pracowników przedszkola 2 zajęcia z aerobikiem.

W swoich planach uwzględniłyśmy także konkurs plastyczny pt. „Moja ulubiona dyscyplina sportu,” aby utrwalić zdobytą przez przedszkolaki wiedzę.

Udział w naszym projekcie zapewnia dzieciom możliwość aktywnego wypoczynku, wzmacnia wytrzymałość fizyczną, stymuluje ich rozwój oraz rozwija koordynację ruchową. Rodzicom zaś podsuwa pomysły jak zdrowo i aktywnie spędzać czas z dzieckiem.

Projekt promuje sport i czynny wypoczynek jako podstawowy warunek prawidłowego rozwoju dziecka.